Domácí násilí má řešení

Domácí násilí je jedním z trestných činů, který je důvodem proč nás klienti, ale více častěji klientky vyhledávají. Co se děje za zavřenými dveřmi jde velmi často složité řešit a prokazovat, ale i takové situace mají svá řešení.

Do našeho krizového centra přišla zraněná žena poté, co jí partner hrubě fyzicky napadl. Měla s sebou malou dceru. Narychlo opustily domov, neměly kam jít. Bylo nutné ihned věc řešit, návrat do původního domova nebyl možný. Kontaktovali jsme azylový dům pro matky s dětmi, který se nabízel jako rychlé a pro tuto situaci nejjednodušší řešení. Místo bylo volné a bylo možné se okamžitě ubytovat. Dalším krokem byla potřebná lékařská péče. 6enu i s dcerkou jsme doprovodili k lékaři. Žena nejprve měla velký strach o sebe i dceru, nechtěla nic hlásit na policii. Je to velmi častá a naprosto pochopitelná reakce. Není možné klientky do tohoto kroku nutit. Naší rolí je vysvětlovat, popisovat možná řešení, a to ze všech jejich stran. S naší pomocí dokázala najít odvahu a podat na partnera trestní oznámení. Byl to velký krok. Následovali potřebné úkony ze strany policie. Partner byl obviněn a odsouzen.

Naše pomoc spočívala dále v podpoře klienty na cestě celým procesem. Poskytovali jsme nezbytné konzultace, ale rovněž potřebnou pomoc a podporu po psychické stránce. Dále jsme se dohodli na možnosti řešit bytovou situaci. Azylový dům jsme od počátku brali jako přechodné řešení.

Ve spolupráci s magistrátem města se nám podařilo sehnat bydlení, díky kterému mohla žena vykročit na cestu k novému životu bez násilí